Joanna Widestrand

Joanna Widestrand

Affärsledare och rådgivande konsult

Joanna har lång erfarenhet av verksamhetsutveckling och ledarskap inom både privat- och offentlig sektor. Joanna är specialiserad inom kvalitetsledning, förändringsledning och kundorienterad processutveckling och hon är särskilt intresserad av hur man utvecklar ledarskap och kultur för att dra största möjliga nytta av processer och stödsystem. Hjärtat klappar för hållbara verksamheter där människor får utrymme att växa och må bra.

Tryggt förankrad i sin erfarenhet och kompetens möter Joanna sina kunder och kollegor med öppenhet och nyfikenhet. Joanna är en god lyssnare och är tydlig och ärlig i sin kommunikation. Som ledare är Joannas drivkraft att fokusera på det som är viktigt på riktigt och därför hjälper hon till att vrida på perspektiv och utmana invanda tankemönster för att skapa insikter som leder framåt.

Joanna har ett stort intresse för psykologi och har vidareutbildat sig i såväl arbets- och organisationspsykologi som coaching under årens lopp.

Huvudkompetenser

5

Expert inom området

Är mycket kompetent inom området och kan arbeta i ledande befattning.

Kvalitetsledning

ISO 13485

Kvalitetssystem

Förändringsledning & Processinriktat arbetssätt

4

Mycket hög kompetens

Arbetar självständigt och kan leda, bilda och utveckla inom området.

Ledarskap

QSR

Coachning & rådgivning

Informationssystem

Facilitering av workshops

Team Coaching

MDD

MDR

Utbildning och kompetensutveckling

Design Control

3

Hög kompetens

Har haft flera uppdrag inom området och kan arbeta självständigt.

Mjukvaruutveckling

Här hittar du definitionerna av våra kompetensnivåer.

Utvalda projekt och uppdrag

Interim Quality Director

Interim Quality Director i företag med ca 40 anställda och produkter på tre olika marknader. Rollen innebar att leda ett team med QA/RA specialister och att ingå i företagets ledningsgrupp. I rollen ingick att säkerställa framdrift i pågående arbete och att förbereda för introduktion av den nytillsatta chef som skulle ta rollen efter att uppdraget avslutades.

Medicintekniskt bolag

Verksamhetsutvecklare vid uppdatering av kvalitetsledningssystem mot ISO 13485:2016 och MDR

Verksamhetsutvecklare i olika uppdrag med syfte att förbereda medicintekniska kvalitetssystem för certifiering mot ISO 13485:2016 och övergång till det nya europeiska regelverket MDR. Uppdragen har innefattat allt ifrån att genomföra gap-analys, utforma handlingsplan och leda förändringsarbetet till att designa processer, ställa krav på och validera IT-stöd samt att utbilda verksamheter inför implementation. Fokus har varit att hitta effektiva och verksamhetsanpassade lösningar och de har utformats i nära samarbete med kund. Löpande kunskapsöverföring parallellt med utvecklingen har gjort att goda förutsättningar för att underhålla och vidareutveckla kvalitetssystemet har säkerställts. Alla projekten har resulterat i erhållna certifikat.

Flera olika kunder (2017-2022)

Det gick inte att exportera CV:t

Var god försök igen och kontakta Cinode om felet kvarstår.

!